Proč upřednostnit všeobecné vzdělání před odborným

Blíží se přijímací zkoušky na střední školy a v mnoha rodinách se odehrávají diskuse na téma „kam dál“. Rozhodnutí není jednoduché a je potřeba pro ně mít i dostatek relevantních informací. Od dob, kdy na střední škole studovali rodiče dnešních deváťáků, se mnoho změnilo. Tím je rozhodování těžší, protože není možné se spolehnout na vlastní rodičovské zkušenosti.

Jak tedy při výběru střední školy postupovat, co zohlednit a co naopak nebrat v potaz? Jako první je nutné se zamyslet nad tím, jestli je či není cílem po maturitě pokračovat ve studiu na vysoké nebo vyšší odborné škole. Pokud je odpověď ANO, je volba jasná. Přestože je možné v dalším studiu pokračovat s jakýmkoliv maturitním vysvědčením, resp. s vysvědčením z jakéhokoliv typu střední školy, poskytují gymnázia jednoznačně nejlepší základ. Je to patrné i z článku „Zběhové ze studia“, ve kterém autoři komentují úspěšnost absolventů různých typů středních škol na vysokých školách. Odpad absolventů SOŠ v prvním či druhém ročníku VŠ je mnohonásobně vyšší, než je tomu u absolventů gymnázií.

Tradiční obavou rodičů je to, že po gymnáziu člověk nic neumí a chybí mu odbornost, a proto bude mít problém se sháněním místa. Myslí si, že v tomto mají absolventi SOŠ výhodu. Není tomu tak. V článku „Učňovské školství na rozcestí: Ruce nebo hlava?“ se podává srovnání nezaměstnanosti absolventů všech typů středních škol. I z této statistiky je zřejmé, že absolventi mají čím dál tím větší problémy při hledání zaměstnání, a dá se předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Pokud tedy váháte a pokud máte jasno v tom, že dobré vzdělání se vyplatí, najdeme vaši přihlášku v únoru zcela jistě v došlé poště!

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

JUDr. Václav Král

JUDr. Václav Král (29. 11. 1926-11. 5. 2021), jeden z nestorů české advokacie, lingvista, cestovatel a spisovatel, významný absolvent Reálného gymnázia v Nymburce v roce 1946, který nikdy na svou střední školu nezanevřel a byl až do své smrti v častém kontaktu jejím současným vedením.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Eduard VII. indickým císařem

1. leden 1903

Poblíž Dillí se shromáždily davy lidí, aby mohly být přítomny chvíli, kdy bude král Velké Británie a Irska Eduard VII. vyhlášen indickým císařem. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.