Školní kolo Zeměpisné olympiády 2016/2017

Školní kolo Zeměpisné olympiády 2016/2017

Ve školním kole zeměpisné olympiády (ZeO) 30. 1. 2017 uspěli a postupují: v kat. A (primy) Jáchym Vodenka z 1PA, v kat. B (sekundy) Linda Murčová z 2SA, v kat. C (tercie a kvarty) Petr Vilímek z 3TA a v kategorii D (vyšší a čtyleté gymnázium) Petr Červinka z 4A, Pavel Souček a Jakub Růžička - oba ze 6XA.

Pro přihlašování do ŠK ZeO jsme tentokrát zvolili dvojí způsob. Studenti soutěžící v kategoriích A a B (tj. primáni a sekundáni) se jednoduše (postaru) zapisovali do tabulky na nástěnce vedle kabinetu zeměpisu č. 79. Zájemci o zeměpis v kategoriích C a D (tj. všechny vyšší ročníky) musili použít sdílenou tabulku přístupnou všem na cloudu. Přístup do souboru z odkazu na stránkách nebo přes QR kód nečinil vyšším ročníkům žádné zvláštní obtíže. Touto cestou budeme proto velmi pravděpodobně pokračovat i v dalších letech.

ŠK olympiády se letos zúčastnilo spíše méně řešitelů, než v minulých letech. Celkem jich bylo z 19 přihlášených jen 15. Přesto věříme, že jde o reprezentativní vzorek těch nejlepších mladých geografů, které na naši školu chodí. Zamrzel ovšem také (až na jedinou výjimku - vítěze v kat. D) úplný nezájem frekventantů předmaturitního i maturitního Zeměpisného semináře o olympiádu, a to i přes to, že vyučující i pouhou účast ve ŠK bonifikují jedničkami v prospěchu z tohoto předmětu. Přitom s možností se do olympiády zapojit byli seznámeni vlastně všichni, kteří ZEM nebo ZeS mají ve svém rozvrhu.

Blahopřejeme postupujícím a za účast děkujeme i všem dalším, které, jak doufáme, přivítáme opět za rok v dalším ročníku ZeO.

 

Zeměpisná olympiáda (ZeO) je každoroční celostátní zeměpisná soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a školy střední. Umožňuje všem zájemcům o zeměpis poměřit síly, znalosti a dovednosti s ostatními, kteří se i ve volném čase zeměpisem také zabývají, rádi cestují a poznávají tuzemsko i cizí země a zároveň se snaží porozumět fungování krajinné sféry naší planety. Soutěž probíhá ve čtyřech kolech: školním, okresním, krajském a celostátním (jen pro kat. C a D). Zatímco školní kola si organizují školy samy, vyšší kola, počínaje kolem okresním, mají již jednotná zadání vypracovaná celostátním odborným garantem soutěže. V tomto ročníku je garantem ZeO opět Geografická sekce katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v Praze, zastoupená RNDr. Silvií R. Kučerovou, Ph.D., a také samozřejmě Česká geografická společnost, z. s..

ZeO je vypsána v těchto kategoriích: A (prima 8letého gymnázia), B (sekunda 8letého gymnázia), C (tercie a kvarta 8letého gymnázia) a D (ročníky vyššího gymnázia, tj. kvinta až oktáva a všechny ročníky čtyřletého studia). V přijímacím řízení na geograficky zaměřené obory vysokých škol některé univerzity promíjí přijímací zkoušky těm řešitelům ZeO, kteří dosáhli v celostátním, popř. krajském (či dokonce i okresním! - PřF UJEP v Ústí n/L) kole dobrého umístění.

Vítězové kategorií A, B a C postupují spolu se třemi nejlépe umístěnými olympioniky z kategorie D do okresního kola, které se bude konat v úterý 21. února 2017 na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce. (V kategorii D postupuje po dohodě s organizátorem okresního kola z důvodu dostatečné kapacity vždy více nejlépe umístěných, než jen vítěz - ZeO se na okrese Nymburk obvykle účastní kromě naší školy v podstatě jen poděbradské Gymnázium Jiřího z Poděbrad.)

Oficiální vyhlášení ZeO i platný Organizační řád ZeO jsou k dispozici na webové stránce věnované Zeměpisné olympiádě.

Za předmětovou komisi ZEM: Mgr. Miroslav Soukup, předseda

Zdroj: Webové stránky Zeměpisné olympiády
Ke stažení
ikonaVyhlášení ŠK ZeO 2017
ikonaPropozice OK ZeO 2017
ikonaVýsledky ŠK ZeO 2016-2017

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dreyfus odhalení

6. dubna 1903

Nová odhalení v Dreyfusově procesu: 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.