Studentské projektové forum Na Zatlance

Studentské projektové forum Na Zatlance

V úterý 25. března 2025 se čtyři týmy z našeho gymnázia zúčastnily Studentského projektového fóra pořádaného Gymnáziem Na Zatlance v Praze již od roku 2010. Tato nesoutěžní přehlídka studentských projektů, rozdělených do humanitní a přírodovědně-technické sekce, poskytuje studentům příležitost prezentovat své práce před odbornou porotou složenou z vysokoškolských pedagogů, pracovníků vědeckých institucí  a profesionálů z médií. Cílem fóra je sdílení zkušeností, získání zpětné vazby od lidí z oboru a inspirace pro budoucí práci. Naše škola měla tento i rok po dvou zástupcích v obou sekcích.

Johana Prokešová s Klaudií Horákovou představily nám všem dobře známý DofE bufetík. Porota ocenila originalitu, dlouhodobost, osobní iniciativu, angažovanost a přínos pro komunitu. Představte si bufet, který nejenže nabízí pochoutky, ale také podporuje lidi v nouzi.
Antonie Fraňková, Ester Kovářová, Alžběta Merhoutová, Veronika Pilařová a Klára Studnická prezentovaly projekt Po stopách nymburských stolpersteinů. Klub moderní historie již od roku 2019 pátrá po osudech nymburských zmizelých sousedů a členové přispívají k uchování paměti místní židovské komunity. I zde porota ocenila systematickou a dlouhodobou práci našeho klubu.

Mezi dalšími projekty v humanitní sekci jsme vyslechli např. prezentaci Komiksová tvorba: Rybina a menší zines či Sign of Equality.

Ani v přírodovědné sekci letos nechyběli naši zástupci a jejich projekty ukázaly, že věda může být nejen fascinující, ale také praktická.

Anna Jeřábková z oktávy A se ve svém projektu Langmuirovy vlny pod dohledem Solar Orbiteru vydala až na hranice naší sluneční soustavy. Její práce se zabývá pozorováním radiových a plazmových vln ve vnitřní heliosféře, zejména Langmuirových vln, které hrají klíčovou roli v interakci mezi slunečním větrem a meziplanetárním prostředím. Praktická část pak spočívala v jejich identifikaci a katalogizaci na základě dat z přístroje TDS (Time Domain Sampler) umístěného na sondě Solar Orbiter.

Aniččina práce ale není jen o fyzice vesmíru. Je také o datech, jejich zpracování a správném třídění. Víte, že každý den získáváme z vesmíru obrovské množství snímků a měření? Vědci proto musí rozhodnout, které fotografie jsou cenné a které naopak ne. Jak se takové třídění provádí? Jak poznáme, která data jsou klíčová? A co všechno musí člověk umět, aby se mohl podobné práci věnovat? Například programování v jazyce Python, které pomáhá při analýze a organizaci dat. Anička má i tuto oblast v malíku.

Druhým příspěvkem byl projekt Vynálezy Leonarda da Vinciho, za nímž stojí členové badatelského klubu Alžběta Malá, Valerie Stránská, Vojtěch Husák a Filip Halaška. Naši studenti se rozhodli některé jeho návrhy nejen prostudovat, ale také je přivést k životu. 

Všem reprezentantům patří velké poděkování za skvělou reprezentaci školy. Kdo ví, možná se jednou jejich jména objeví vedle těch nejvýznamnějších vědeckých osobností. 

 

Projektové fórum na Zatlance není jen přehlídkou hotových prací, dlouhodobě podporuje mezioborové vzdělávání a klade důraz na to, aby teorie nezůstávala jen v učebnicích, ale našla své místo i v reálném světě. Skvělý projekt totiž nikdy nekončí prezentací, naopak, ten nejlepší je takový, který dokáže inspirovat k dalším objevům. A proto si každý z prezentujících zaslouží velký obdiv. Tedy alespoň já smekám klobouk.

A na závěr, jak už je v našem klubu zvykem, nesměla chybět tradiční závěrečná disciplína – sprint na vlak. Odborná porota sice naši koordinaci, rychlost a schopnost navigace ve složitých bludištích pražské MHD nehodnotila, ale kdyby ano, odnášíme si jednoznačně první místo. Možná bychom měli zvážit zařazení této disciplíny do příštího Projektového fóra. Třeba bychom získali další ocenění:)

 Karolína Škaroupková

A jak vidí účast na SPF další účastníci?

Já jsem vloni na studentském fóru na Zatlance nebyla, letos jsem byla poprvé. Asi nejvíce se mi líbil projekt Sign of Equality, který je o spolupráci s neslyšícími, nebo projekt s komiksem Rybina. I ostatní projekty byly samozřejmě zajímavé, ale tyhle za mě nejlepší. Trochu mě občas zaskočilo hodnocení poroty. Na druhou stranu říkali i důležité poznatky, například si dávat pozor na výslovnost a výplňová slova. Celkově se mi tam moc líbilo, i moderátor a prostředí a ráda bych jela příští rok, možná i jako vystupující:) 

Projektové fórum jsem v předchozích letech navštívila z pozice pozorovatele, ale letos jsem získala i zkušenosti prezentujícího. Díky předešlé účasti jakožto pozorovatel jsem aplikovala zpětnou vazbu minulých prezentací na svůj projev. Ať už to bylo jak mám mluvit, kam dát ruce, nebo co do prezentace dát a co ne. Určitě dobrý pocit je, že jsem to vůbec zvládla odprezentovat bez jakýchkoliv větších zádrhelů.

Na studentské projektové fórum jsem jela už podruhé, poprvé ale jako vystupující. Překvapilo mě, že jsem předtím už ani nebyla moc nervózní – myslím, že se díky klubu postupně téhle trémy zbavuji a spolu s tím se zlepšuji i celkově v projevu, nebát se zapojit se a pokládat otázky. Jak jsem tam dnes stála, připadala jsem si naprosto v pohodě a přirozeně a svůj projev jsem si i užila. Mám dobrý pocit z toho, jak jsme to odříkaly jako celek. Myslím, že jsme byly skvěle sladěné a zněly jsme podle mě i docela zkušeně. Zvládly jsme bez problémů reagovat na všechny otázky poroty. Pro příště si odnáším radu udělat to osobnější, zaměřit se na konkrétní přínos pro nás. Jako zamyšlení, jak to pojmout jindy, je to super. Jsem moc ráda za příležitost na Zatlance vystoupit, že jsem získala rady od poroty a viděla některé zajímavé projekty ostatních účastníků.  

Myslím, že náš tým do prezentace a její přípravy dal svoje maximum a i přes silné nervy se prezentace povedla. Náš projev byl pochválen a pochválena byla i naše prezentace. Výtky poroty byly částečně odůvodněné a na příště si z nich určitě vezmeme ponaučení. 

I přes to, že jsem se studentského projektového fóra na Zatlance nezúčastnila poprvé, byla jsem se letos poprvé podívat pouze jako divák. Díky tomu mě nerozptylovala vlastní prezentace a mohla jsem si v klidu poslechnout všechny projekty v humanitní sekci. Nejvíce mě oslovil projekt Sign of Equality, který přijeli představit čtyři kluci a jehož cílem je vytvořit síť míst a firem, které by byly připraveny na setkání s neslyšícími lidmi. Mohla jsem také vyslechnout rozmanitá hodnocení ze strany poroty, ze kterých si odnáším předně rady k prezentaci jakékoli práce před publikem. 

 

Děkujeme všem vystupujícím za výbornou reprezentaci školy a divákům za podporu spolužáků. Velké poděkování patří organizátorům SPF na Zatlance za tradičně skvěle zorganizovanou inspirativní přehlídku studentských projektů. A děkujeme porotcům za konstruktivní zpětnou vazbu.

Těšíme se na příští rok!

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.