Holokaust ve vzdělávání 2019

Holokaust ve vzdělávání 2019

Ve dnech 28. listopadu až 1. prosince se v prostorách Památníku Terezín konal nadstavbový seminář Holokaust ve vzdělávání. Svým programem navazuje na základní seminář Jak vyučovat o holokaustu.

Velmi nabitý čtyřdenní program pro třicítku učitelů z celé republiky byl složený z přednášek a workshopů, které vedli zástupci institucí zabývajících se dějinami holokaustu a lidskými právy. Konkrétně Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze, památník Jad Vašem v Izraeli, Státní muzeum Auschwitz-Birkenau v Polsku, Historický ústav Slovenské akademie věd na Slovensku, Člověk v tísni v ČR, projekt Heroic Imagination v USA, Dům konference ve Wannsee v Německu, Anne Frank house v Nizozemsku a USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education v USA.

Náročný program doplnila i večerní kulturní představení – adaptace opery Hanse Krásy Brundibár v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru ČRo nebo dramatizace románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock v podání Činoherního studia města Ústí nad Labem.

Různá vystoupení byla založená na různých metodách práce, kterými je možné toto náročné téma pojmout při práci se žáky a studenty různého věku. Velmi důležité byly momenty společné reflexe, což je u tématu tohoto typu velmi důležité.

V bohatém programu byl dán prostor i nám, učitelům, abychom sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe, jak lze zařadit téma holokaustu do výuky. My jsme tuto možnost využily a představily kolegům činnost Klubu moderní historie. Seznámily jsme je s aktivitami, které jsme v klubu již stihli zrealizovat a co vše plánujeme.

 

Chtěly bychom poděkovat za příležitost a možnost zúčastnit se tohoto obohacujícího setkání. Načerpaly jsme zde nejen inspiraci a mnoho nápadů pro činnost klubu i do výuky, ale získaly jsme také velmi cenné kontakty pro další projekty. Děkujeme vedení školy, že nám umožnilo se semináře zúčastnit, velmi děkujeme všem organizátorům za přípravu a bezchybný průběh takto náročného semináře, MŠMT za podporu realizace a všem vystupujícím za skvělou inspiraci. Již nyní se těšíme na seminář třetího stupně, který se bude konat v říjnu 2020 v německém Ravensbrücku.

Helena Hantonová a Lucie Prokešová

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), znalec dějin pedagogiky a alternativních pedagogických směrů, zabývající se i hodnocením kvality pedagogických procesů, poradce několika ministrů školství, vysokoškolský učitel a akademický pracovník pardubické univerzity na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vynález elektrokardiografu (EKG)

3. listopad 1903

Holanďan Wiliem Einthoven veřejně předvedl jím vynalezený elektrokardiograf.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.