Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi

Historie, botanika, sport, sekundy na exkurzi

Třídy sekunda A a B vyjely ve středu 17. dubna na exkurzi. V doprovodu učitelů biologie, dějepisu a tělocviku. Program exkurze byl tedy hodně pestrý. Slavníkovské hradiště v Libici nad Cidlinou, Libický luh, Památník krále Jiřího z Poděbrad, pěší turistika, ... Více v reportážích samotných účastníků.

Historie

Dne 17. dubna se sekunda A se sekundou B zúčastnily dějepisné exkurze v Libici nad Cidlinou a na poděbradském zámku. Nejdříve jsme museli dojít z nádraží v Libici k malému altánku, kde byly základní informace o Slavníkovském hradišti. Zde jsme se také dozvěděli, co nás čeká a co kde budeme dělat. Potom jsme šli hned k hradišti. Hradiště vzniklo na rozhraní 8.-9.století. Sídlil v něm silný rod Slavníkovců.  Nemělo moc velikou rozlohu. Bylo postaveno z kamenů a opukové zdi, bylo chráněno rychlým proudem Cidliny. Slavníkovci zde byli vyvražděni v roce 995. Z hradiště jsme vyrazili do Poděbrad. Po dlouhé cestě (cca 6km) jsme dorazili k poděbradskému zámku. V expozici jsme se dozvěděli o historii Poděbrad a o králi Jiřím. Jiří pocházel z rodu pánů z Kunštátu. Ti byli v čele kališnického bloku. Jiří byl jako první český král na český trůn zvolen. Chtěl být králem katolíků i kališníků a to ovlivnilo celou jeho vládu. Snažil se udržovat dobré vztahy s oběma stranami. Upevnil moc. A chtěl mírové spojenectví v Evropě. Dost předběhl dobu.

 Biologie

Během pěší túry z Libice do Poděbrad jsme poznávali různé druhy dřevin a bylin a doplňovali informace do pracovních listů. Na konci cesty v Poděbradech pod zámkem na nás čekala poznávačka rostlin, které natrhala paní profesorka cestou, ať už trávy, nebo další byliny a dřeviny, které rostou podél Labe. Třeba lípa, olše, medvědí česnék, svízel a další a další. Ti nejbystřejší získávali plusové body. Po návštěvě expozice v zámku jsme ještě prošli kolonádu, nakoupili oplatky a vyrazili na nádraží.

Považujeme exkurzi za vydařenou. Byla sice zima, ale nezmokli jsme. A celou pěší cestu jsme zachraňovali šneky před zašlápnutím.

Takže zase příště!

 

 

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), znalec dějin pedagogiky a alternativních pedagogických směrů, zabývající se i hodnocením kvality pedagogických procesů, poradce několika ministrů školství, vysokoškolský učitel a akademický pracovník pardubické univerzity na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.