Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022

Finalisté Ceny Gratias Tibi 2022

Cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti, to je Cena Gratias Tibi - Děkuji Tobě! Organizátorem je Člověk v tísni a cena je udělována aktivním mladým lidem již od roku 2014 ve třech věkových kategoriích, základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let. 

V letošním ročníku byli mezi tři finalisty kategorie středních škol vybráni členové Klubu moderní historie s projektem Po stopách rodiny Pickových - první Stolpersteiny v Nymburce!

Letos odborná porota vybírala ze 79 nominovaných projektů. Tři finalisté z každé kategorie se sešli v úterý 7. června v sídle Člověka v tísni, aby měli možnost se během neformálního setkání poznat a představit si svoje projekty. Následovalo zajímavé setkání a dále program v jedné z partnerských institucí Člověka v tísni. Více si můžete přečíst ve vzpomínkách našich studentek:

"Setkání začínalo v zasedací místnosti, kde se sešli všichni finalisté a postupně každý představil svůj projekt. Hlavním cílem nebylo dopodrobna popsat každý krok práce, ale předat myšlenku projektu a seznámit se s ostatními finalisty. K vidění zde byly opravdu zajímavé práce ze všech odvětví - například cestování VR pro seniory, desková hra “Nekrm kachnu” zaměřená na rozpoznání fake news, indiánky, které se věnují tématu neplodnosti a dalším tabuizovaným pojmům, nebo malé holčičky, které se samy rozhodly plést náramky pro Ukrajinu a prodávat je na ulici. Překvapilo mě, že jsem o nikom z nich ještě neslyšela, protože všechny práce byly skvělé. Po shlédnutí všech prezentací jsme se přesunuli na oběd, kam dorazil i Šimon Pánek, se kterým jsme si po jídle měli možnost popovídat. Poté jsme se přesunuli do knihovny Václava Havla, kde nás čekala přednáška o jeho životě a dílech. Celý den jsme zakončili natáčením medailonků pro anketu soutěže, kdy jsme celou naši práci museli “smrsknout” pouze do jedné minuty a to byla pořádná výzva. Rozhodně si s sebou odnáším motivaci pro další práci :)"

"Po příchodu do centrály Člověka v tísni nás čekalo setkání se všemi finalisty. Během dopoledne jsme si poslechli krátkou prezentaci každého z projektů. Byly nám představeny projekty rozmanitého druhu. Od virtuální reality pro seniory, přes neplodnost žen, jsme se dostali až k náramkům pro Ukrajinu. Snad nejvíce mě zaujal právě projekt s náramky, který nám představily dvě bezprostřední holčičky. Na dvoře centrály Člověka v tísni na nás čekal oběd, po kterém jsme měli možnost si pohovořit se Šimonem Pánkem, ředitelem organizace Člověk v tísni."

"Celé setkání jsem si moc užila. Bylo inspirativní pozorovat projekty ostatních a vidět, že mnoho mladých lidí pomáhá, kde se dá. Šimon Pánek byl velmi milý a trpělivě nám odpovídal na všechny otázky o fungování Člověka v tísni. Překvapilo mě, jak velký vliv má ČvT na společnost a politiky a v kolika válkách už pomáhal. Když jsme přišli do Knihovny Václava Havla, připadala jsem si jako v zákulisí hollywoodského filmu. Byly jsme na tom místě, kam chodí hlavně V.I.P lidé! Bavilo mě poslouchat o dílu a životě Václava Havla. Překvapilo mě, jak vůbec knihovna vznikla, že Václav Havel litoval podpisu ve vězení, že celý život toužil být režisérem a že se mu to ve stáří splnilo. Zaujalo mě, že každý všední večer v knihovně probíhají besedy se zajímavými hosty. V Knihovně Václava Havla tedy rozhodně nejsem naposledy."

"Od úterý mi naše práce dává ještě větší mysl, a díky tomu mám mnohem větší motivaci k pátrání po dalších zmizelých rodinách. Celý den byl jednoduše skvělý a také přínosný. Program začínal tak, že jsme si navzájem s finalisty prezentovali projekty a povídali si o nich. A tak jsme slyšeli mnoho dalších inspirativních projektů. Další část programu, za mě ta nejlepší, byla společné setkání se spoluzakladatelem ČvT Šimonem Pánkem. Ptali jsme se ho na otázky a diskutovali s ním například o politice, Ukrajině a obecně humanitární pomoci. Během odpoledne jsme si prohlédli Knihovnu Václava Havla a poslechni si příběh jeho života. Jsem neskutečně ráda, že jsem mohla jet!"

 

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni na slavnostním večeru 21. září v pražském divadle Vzlet. Ale už teď je jasné, že každý finalista a vlastně každý nominovaný je vítěz, každému, komu není lhostejné okolí a aktivně se zapojuje do života kolem sebe, je vítěz, pro sebe samotného a hlavně pro své okolí. Příběh rodiny Pickových z Nymburka žije dál, naši studenti ho představili na Ministerstvu zahraničních věcí, na studentském projektovém foru na gymnáziu Na Zatlance či na projektovém večeru Pecha Kucha Night. A již nyní zpracovávají příběhy dalších nymburských obětí holocaustu, vedle toho se zapojují do celé řady dalších projektů, za což jim moc děkujeme!

Velké poděkování směřujeme organizátorům za důvěru, kterou našim studentům dali, děkujeme také všem subjektům, které naše studenty v bádání podporují.

 

„Zájem o svět za dveřmi bytu, plotem domu a zapojení se do místní komunity je něco, co může měnit celou společnost k prospěchu nás všech. Že v tom hrají velkou roli mladí lidé, je skvělá zpráva.“ 

Luděk Niedermayer, podporovatel ceny a člen poroty

 

 

 

 

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kongres historiků

1. duben 1903

Začal mezinárodní kongres historiků v Římě. Čestným předsedou byl zvolen Theodor Mommsen.

Nejčtenější

27.06.2025

Dne 26.6.2025 se nás, deset holek, vypravilo do Jizerských hor. Z autobusu jsme vystoupily v Jablonci nad Nisou. To přišla první výzva… Zorientovat se ve městě. 

celý článek
27.06.2025

Sázava, tato ikonická česká řeka známá svou oblibou mezi vodáky a trampy uvítala tento červen i paní profesorky Svěcenou a Cimlovou a třetí ročník našeho čtyřletého gymnázia. Ti se totiž spolu se septimou A a jejími kantory shromáždili v pondělí 16. června v Nymburce před školními dveřmi, očekávaje příjezd autobusu. Zatímco natěšení žáci spekulovali nad průběhem nadcházejících dnů a probíhaly poslední přípravy, přirazil autobus a vzápětí se obě třídy nalodily na palubu. Cesta do Kácova byla poměrně krátká, a tak se za hodinu otevřely dveře a nastávající vodáky přivítal chladný vzduch a mrholení. Po krátkém čekání, označování zavazadel pro přepravu během týdne, třídy vyfasovaly barely, pádla, vesty i lodě a vše bylo připraveno k vyplutí.

 

celý článek
27.06.2025

Školní rok 2024-2025 byl velmi úspěšným pro atlety studující na našem gymnáziu. Výsledkem byl nakonec zisk 10 medailí (1 zlatá - 7 stříbrných - 2 bronzové) na závodech MČR. Už během září probíhal Středoškolský atletický pohár - družstvo děvčata bylo 1. nepostupující na finálový závod MČR a družstvo chlapců 3. nepostupující. Znamená to tedy, že se umístili na 18. respektive 20. místě mezi středními školami v ČR.

Během roku se konalo dráhové MČR žactva, halové MČR dorostu a juniorů, halové MČR žactva a dráhové MČR dorostu a juniorů. Z úspěchů na těchto závodech vyplynuly i reprezentační nominace na mezistátní utkání příslušných kategorií. Na MČR se nominuje vždy ve sprinterských disciplínách 24 nejlepších z ČR a v dlouhých bězích a technických disciplínách 16-18 nejlepších. Už vlastní nominace je tedy velkým úspěchem. Vedle medailí se povedlo Johaně Prokešové a Davidu Gromešovi zařadit svými výkony do dlouhodobých tabulek výkonů ČR příslušné věkové kategorie.

Vedle studentů se účastnili atletických závodů MČR i učitelé - v pozici trenérek Šárka Cimlová a Eva Svěcená a v pozici komentátora a střihače atletického přenosu Martin Nedbal.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.