27.leden - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

27.leden - Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

Dnešní den je vyhlášen jako Mezinárodní den obětí holocaustu. Po celé zemi se konají vzpomínkové akce. Studenti Klubu moderní historie přijali pozvání na připomínkovou akci na Ministerstvo zahraničních věcí do Černínského paláce.

Po loňském roce, kdy naši studenti na Ministerstvu zahraničních věcí představili své pátrání po rodině Pickových z Nymburka, letos přijali pozvání v roli diváků. 

Nejprve jsme spolu se studenty Základní umělecké školy z Chrudimi využili nabídku komentované prohlídky Černínského paláce vedené panem doktorem Robertem Řehákem, státním zmocněncem pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání. Nahlédli jsme do sálů a salonků, které jsou na ministerstvu využívány k diplomatickým schůzkám, ale i do části "soukromé", bytu bývalého ministra zahraničních věcí Jana Masaryka.

Následovala pietní akce, kde jsme si vyslechli slova paní velvyslankyně Státu Izrael Anny Azari, paní velvyslankyně Rakouska Bettiny Kirnbauer, promluvil předseda Federace židovských obcí pan Petr Papoušek. Všichni mluvčí věnovali vzpomínku obětem holocaustu, ale zároveň zmínili i současnou ruskou agresi na Ukrajině, kde dnes a denně umírají nevinní lidé.

Velice nás oslovila přeživší holocaustu paní Michaela Vidláková, se kterou jsme měli možnost se setkat již v loňském roce. Paní Vidláková řekla pro nás velice motivující slova, že nezapomenout je důležité. Ale ještě důležitější je něco dělat, být aktivní, aby se nezapomnělo. A s tím my naprosto souhlasíme. Tato slova nás motivují v našem dalším pátrání. Paní Michaela Vidláková má náš velký obdiv, celou svou řeč pronesla plynule v angličtině, bez poznámek, podkladů. Protože jak říká, když má co říct, mluví zpatra a nepotřebuje lejstro.

V programu vystoupili studenti z chrudimské ZUŠ, kteří přednesli zhudebněné texty dětí vězněných v Terezíně, v doprovodu Effiho Shoshaniho. A během písničky Strach od Evy Pickové z Nymburka je doprovodil i náš přítel Milan Kodíček.

Velice si vážíme příležitosti zúčastnit se. 

#WeRememer #Nezapomeneme

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

JUDr. Karel Ruml

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se 25. 6. 1928 v Praze. Dětství a mládí prožil v Nymburce, ve vile na Zálabí v bývalé ulici Tomáše Černého (dnes Kolínská ulice).

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Neúspěšná jednání o úředním jazyku

3. leden 1903

Němečtí a čeští poslanci se sešli ve Vídni na konferenci, která měla vyřešit jazykový problém v Čechách. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.