Seminář češtiny na Festivalu FALL v DOXu v Praze-Holešovicích

Seminář češtiny na Festivalu  FALL v DOXu v Praze-Holešovicích

Předmaturitní seminář z českého jazyka a literatury se vypravil v pátek 20. 9. 2024 do  Centra současného umění DOX, aby v rámci 2. ročníku festivalu absolvoval besedu s belgickým spisovatelem Dimitri Verhulstem, workshop Během příběhu (ten se neobešel bez domácí přípravy – všichni účastnící si museli předem připravit krátký osobní příběh na téma PROMĚNA) a prohlédl si výstavu KAFKAESQUE.

V roce 2002 zakoupil objekt Leoš Válka. Centrum DOX začalo fungovat v roce 2008. Úplně na začátku historie tohoto prostoru je ale továrna z roku 1901. Objekt je dnes považován za příklad špičkové současné architektury (DOX).

A co si o akci myslí studenti?

Velice se mi libíla KAFKAesque, protože mám ráda Kafku a jeho díla už od svých dvanácti let. Rozhovor s Dimitrem Velhurstem byl také zajímavý, a jelikož už mám rozečteného Opozdilce a velmi se mi líbí, určitě si přečtu i další knihy.  Workshop byl překvapivě dobrý a v mnoha ohledech přínosný - například vědomí, že vás někdo poslouchá a věnuje vám pozornost, bylo fajn asi pro všechny. Sára H.

 Program byl zajímavý, originální a interaktivní. Chvílemi až moc interaktivní, člověk je docela pod tlakem když vypráví před lidmi, ještě více, když je to vyprávění, které právě slyšel. Přivedlo mě to k inspiraci, že bych si chtěl své vyprávění někdy zapsat.  Bílé zdi a prostory někdy připomínaly bludiště. Na výstavě se mi líbila estetika těch obrazů a atmosféra chaosu a zešílení.  Šimon B.

 

Pan Dimitri mluvil moc hezky a zajímavě. Workshop byla super zkušenost, ale víckrát by to nemělo asi smysl. Výstava byla hodně zajímavá, některá díla se mi fakt líbila, z některých jsem měla nepříjemný pocit.  Jana Č.

Výstava a i beseda se mi moc líbila, pan Dimitri se krásně poslouchal a měl zajímavé postřehy. Workshop mě nijak výjimečně nenadchnul, ale ani neurazil.  Adam B.

Výstava byla krásná, rozhovor s panem Dimitrijem byl velmi příjemný a zajímavý. Workshop mě nějak zvlášť nepoznamenal.  Honza B.

Besedy s autorem jsem se trochu bála, protože jsem od něj nestihla nic přečíst, po besedě si však některou z knih určitě seženu. Mluvil zajímavě a souhlasila jsem se vším, co řekl. Workshop jsem si představovala jinak, nemile mě překvapilo to, že jsme mluvili o příbězích někoho jiného, ale nějak jsme si poradili i s tím. Budova je pěkná, výstava Kafkaesque je sestavena originálně. Ester K.

Kafka není úplně můj šálek kafe, takže to nemělo na mě takový efekt; obrazy a celkově jeho styl mi nic neříkají.  Workshop byl ale zajímavý a beseda taky. Prostory jsou rozhodně moderně pojaté, což dává celému programu speciální nádech. Anežka M.

Při workshopu člověk pozná stránku, mnohdy i tu velmi zranitelnou, někoho, koho třeba skoro ani nezná. Uvědomila jsem si, že všichni mají city, pocity, emoce, problémy a starosti. Výstava byla krásná, vyvolala ve mně intenzivní pocity, a to nejen úzkosti a úsměvu, ale přiměla mě také se zamyslet nad jednotlivými obrazy a emocemi autorů.  Alice Š.

Beseda se mi líbila, workshop byl zajímavý, výstava mě zaujala a prostředí vnímám neutrálně. Vojta T.

Velice mě překvapila forma, jakou jsme sdíleli naše příběhy, ale nakonec byla zajímavá a samozřejmě úspěšná.  Celkové prostředí programu působilo mile a velice kreativně. Výstava pro mě byla lehce znepokojující, vyskytovaly se zde zvukové efekty a některá díla, která byla nepříjemná. Ovšem našly se i obrazy, které mě zaujaly. Akce se mi celkově líbila. Nela V.

Workshop byl skvělý, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Kafka bohužel není můj šálek kávy, protože nenalézám pochopení k nepochopení. Prostředí bylo pěkné a ocenila jsem ztvárnění samotného Kafky. Překvapila mě práce s osobními příběhy. Jen mě mrzelo, že přestože bylo napsané, že příběh může být pozitivní, tak mezi přítomnými obrázky (ke svému příběhu měli studenti vybrat obrázek z výstavy) žádný pozitivní nebyl.  Některá umělecká díla mi přišla až komická.  Zuzka Z.

Zobrazeno: 1849x

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vynález elektrokardiografu (EKG)

3. listopad 1903

Holanďan Wiliem Einthoven veřejně předvedl jím vynalezený elektrokardiograf.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.