Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Na naší škole studoval v prvním ročníku obnoveného sedmiletého gymnázia, maturoval v septimě B. Pokračoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze v oboru fyzika. Ve své vědecké práci se zaměřuje na zkoumání principů neuronálního kódování a teorie informace, tedy jakým způsobem nervová soustava organismů pracuje s informacemi. Jde o mezioborou problematiku, stojící na pomezí biologie, fyziologie (neurovědy), fyziky, informatiky a matematiky.

Dr. Košťál byl klíčovým členem vědeckého týmu složeného z vědců Fyziologického ústavu Akademie věd a vědců francouzského Institut National de la Recherche Agronomique (INRA), který se zaměřil na výzkum kódování čichové informace v čichových neuronech severoamerického motýla Antheraea polyphemus, pro kterého je právě čich vůbec nejdůležitějším smyslem. Hypotéza efektivního kódování pak byla potvrzena právě na příkladu tohoto živočicha. Na Fyziologickém ústavu AV ČR dr. Košťál spolupracuje především s francouzskými, japonskými a italskými institucemi.

Za svou vědeckou činnost byl oceněn prémií Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Je hlavním řešitelem vědeckých projektů podporovaných národními i zahraničními granty a organizátorem mezinárodních konferencí v Praze. Například šlo o projekt Information beyond Shannon financovaný Evropským úřadem pro letecký a kosmický výzkum a vývoj, nebo konferenci Neural Coding 2012 podporovanou americkým Úřadem pro námořní výzkum.

Lubomír Košťál se zúčastnil kontinuálních studií a pracovních pobytů v zahraničních vědeckých centrech, např. v laboratoři Dr. Jean-Pierre Rosparse (INRA, Versailles, Francie), kde v roce 2005 získal stipendium Marie-Curie, a během let 2005-2009 byl členem výzkumných týmů v projektech Barrande a ECO-NET. Publikuje v zahraničních prestižních vědeckých časpisech, např. PLOS Computational Biology, European Journal of Neuroscience, Information Sciences nebo Biological Cybernetics. Je zván jako řečník na přednášky na zahraničních institucích a mezinárodních konferencích, např. na Bio-Inspire Information Theory (Banff International Research Station, Kanada), RIKEN (Tokio, Japonsko) či na Kodaňské univerzitě (Dánsko).

Mezi jeho záliby patří hudba a výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně.

Zdroj:

Lubomir Kostal. Fyziologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i. [online]. [cit. 2021-8-23]. Dostupné z: https://www.biomed.cas.cz/~kostal/

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.