První dvě držitelky zlaté úrovně v programu DofE na naší škole

První dvě držitelky zlaté úrovně v programu DofE na naší škole

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

Co je to DofE

DofE je výzva pro každého ve věku od 14 do 24 let. Jedná se o program osobního rozvoje.

V DofE jde o to, aby se každý účastník pravidelně věnoval aktivitám, které ho baví. Důležité je naučit se dosáhnout svých cílů a zkusit si něco nového. Absolventi programu získávají mezinárodně uznávaný certifikát, který se hodí do životopisu, ale také při studiu v zahraničí.

Na světě je 1,3 milionu mladých lidí, kteří program DofE plní.

Jak plnily své cíle Jarča s Eliškou?

Eliška se v rámci talentu nejprve věnovala vaření, jako závěrečnou metu si vytyčila upečení maturitního dortu pro svého bratra. V další úrovni pletla, a ve zlaté úrovni bylo jejím cílem udělat čekatelskou zkoušku, která umožňuje samostatné vedení skautského oddílu.

Ve sportu nejprve běhala, chtěla si totiž zlepšit známku v běhu na 1500 metrů, pak se připravovala na sestavu v pole dance, ve zlaté úrovni si vylepšovala svoji fyzickou kondici pravidelným posilováním.

V rámci dobrovolnictví pomáhala nejprve s tréninky v oddíle pole dance, pak připravovala program pro skautský oddíl, a nakonec doučovala angličtinu.

Jako akci s pobytem absolvovala mezinárodní jazykový kurz v Dánsku, ve svém hodnocení tento pobyt popsala následujícími slovy: „Byla to úžasná zkušenost. Jela jsem tam sama a bála se. Naštěstí lidé, kteří tam byli se mnou byli úžasný a odvezla jsem si spoustu nových kamarádů. Zároveň jsem si i vylepšila výslovnost a takové to myšlení za běhu.“

Jarča se v bronzové úrovni věnovala malování, běhání a v rámci dobrovolnictví pečovala o dítě se specifickými potřebami, v tom pak pokračovala i v dalších dvou úrovních.

Ve stříbrné úrovni si vybrala jako talent pečení a vaření, což pak dále provozovala i ve zlaté úrovni. I díky jejím slaným tyčinkám se našim děvčatům podařilo spolu se studenty hotelové školy vybrat během Food Festivalu v Poděbradech 10 270 korun pro Mikiho.

Ve stříbrné a zlaté úrovni vykonávala také stejný sport. Začala hrát volejbal, ve kterém se zlepšovala, dokonce se účastnila i turnajů v šestkovém volejbale a také v beachvolejbale. Stala se spolu s družstvem naší školy vítězkou okresního kola středních škol.

Jako akci s pobytem absolvovala jazykový kurz němčiny pro mediky.

Jak hodnotí své působení v DofE?

Eliška:

Nejvíce zábavné na každé úrovni jsou dobrodružné expedice. V bronzové a stříbrné úrovni jsem byla se stejnými lidmi. Už před expedicí jsme se znali tak od pohledu a schůzek, které se konali před expedicemi. Ale zlatá byla trošku jiná, nejdříve se nám rozpadla původní skupina, a tak jsme se přidali do jiné. Ta se pak bohužel také rozpadla. Zůstala jsem já s Jarčou a díky paní profesorce Martínkové jsme se spojili s Andreou, která koordinuje expedice. A měli jsme velké štěstí, protože letos poprvé probíhaly expedice plánované přímo od DofE. Jediný problém byl, že jsme se nemohli sejít, a to kvůli koronaviru. Domlouvání probíhalo přes sociální sítě a cvičná expedice také neproběhla. A tak se naše skupina sešla osobně až na nádraží v Berouně. Zpočátku jsme byly nesmělé, styděly jsme se a nevěděly co čekat. V průběhu prvního dne jsme se trochu seznámily a druhý den ještě víc. No a třetí a čtvrtý den jsme vypadaly, jak když se známe věčnost. Byla to super expedice se super lidmi a klidně bych do toho šla znovu.  

Jarča:

DofE byla výborná zkušenost. V rámci dlouhodobých aktivit jsem se spoustu věcí naučila a expedice byly také skvělé. Na stříbrnou a bronzovou jsme šly s Eliškou s našimi spolužáky z gymnázia, na zlatou jsme zůstaly samy a musely si najít novou skupinu. S tím nám pomohlo ústředí DofE, které letos expedice pořádalo. S organizací byl trochu problém, nejen kvůli koroně ale i kvůli tomu, že jsme se přihlásily na poslední chvíli. Nakonec všechno dopadlo dobře, sešli jsme se fajn parta a máme v plánu další společné akce. Jako výstup vytvoříme komix, kterým provází naše maskotka plyšová Liška. Liška bude, především dětem, vysvětlovat, jak se mají a nemají chovat v přírodě.

Ráda bych se i dále účastnila DofE akcí a s DofE  spolupracovala jako ambasadorka. Také bych chtěla poděkovat paní profesorce Martínkové za její pomoc a podporu, díky které se nám podařilo úspěšně dokončit všechny tři úrovně.

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Julius Fučík

23. únor 1903

Narodil se Julius Fučík (…8. 9. 1943 popraven), český novinář.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.