Bedřich Feuerstein - pozvánka na akci

Bedřich Feuerstein - pozvánka na akci

Galerie JII ve spolupráci s Městskou knihovnou Nymburk vás srdečně zve na představení nové knihy o architektu Feuersteinovi a jeho cestách do Japonska za přítomnosti Heleny Čapkové z Waseda University Tokio. V Nymburce autorka přiblíží téma knihy také přednáškou nazvanou „Nic materiálního není permanentní v domě japonském – O japonismech v tvorbě Bedřicha Feuersteina“.

Akce se uskuteční ve čtvrtek 18. prosince od 18 hodin v Městské knihovně Nymburk. Knihu „Bedřich Feuerstein – Cesta do nejvýtvarnější země světa“ bude možné zakoupit na místě. Hudební program zajistí trio ve složení Jan Ritter ml. kytara, Adam Havlín kontrabas, Karel Pičman trumpeta. Vstupné je dobrovolné.

Nymburské uvedení knihy a přednáška z japonského prostředí

Dlouho očekávaná kniha Heleny Čapkové o Bedřichu Feuersteinovi a jeho cestách do Japonska byla představena letos v září v Praze. Ještě na sklonku roku se podařilo s autorkou působící na univerzitě Waseda v Tokiu připravit uvedení knihy také v Nymburce. K Nymburku a blízkému okolí váže Bedřicha Feuersteina jeho dětství, středoškolská studia, realizace budovy krematoria a místo jeho posledního odpočinku. Jelikož je kniha věnována Feuersteinovu pobytu v Japonsku, Helena Čapková přednese příspěvek o vztahu a vlivu Japonska na život a dílo Bedřicha Feuersteina. Akce volně navazuje na komponovaný večer Šumné stopy v aule nymburského gymnázia, kam v roce 2012 zavítala Helena Čapková spolu s Radovanem Lipusem a Davidem Vávrou v rámci doprovodného programu k exteriérové výstavě na plotě gymnázia a hřbitovní zdi u krematoria nazvané „120 | 76 | Bedřich Feuerstein | 1892–1936“. Výstavou a komponovaným večerem Galerie JII v roce 2012 připomněla výročí 120 let od narození a 76 let od úmrtí architekta Bedřicha Feuersteina.

O přednášce

Přednáška Heleny Čapkové přiblíží japonské inspirace Bedřicha Feuersteina, který se o japonské umění a design zajímal již od dob studií v Nymburce a Praze. Jak ho ovlivnilo bezprostřední setkání s Japonskem, které na konci dvacátých let navštívil? K pochopení Feuersteinovy tvorby a osobité interpretace japonských podnětů nasbíraných v literatuře či během cest poslouží jeho díla a text přednášky o japonské architektuře, kterou Bedřich Feuerstein přednesl po návratu do Prahy v roce 1931. Prameny pro přednášku pocházejí především z rozsáhlého výzkumu v zahraničí, diváci si tak vyslechnou mnoho nových informací a zhlédnou také doposud nepublikovaný obrazový materiál.

O knize

Život a dílo avantgardního českého architekta a scénografa Bedřicha Feuersteina se sice těší zájmu širší odborné veřejnosti, jeho japonský pobyt zůstával až do roku 2014 bez podrobnější analýzy. Studie Heleny Čapkové „Bedřich Feuerstein – Cesta do nejvýtvarnější země světa“ vychází z rozsáhlého výzkumu archivů v Čechách i v zahraničí a představuje čtenáři životní příběh a slavné i téměř neznámé realizace či projekty tohoto autora. Hlavní tematickou linii knihy tvoří Feuersteinův vztah k Japonsku, a to ještě před tím, než odcestoval do této „nejvýtvarnější země světa“, dále v letech 1926–1930, kdy spolupracoval s tokijským ateliérem Čechoameričana Antonína Raymonda, až po období, kdy se vrátil do Prahy.

Publikace má 216 stran, na 150 fotografií a obrazové dokumentace. Obsahuje řadu dosud nezveřejněného obrazového i písemného materiálu, anglické a japonské resumé. Knihu vydal Kant a Aula.

O autorce

Historička umění Helena Čapková vystudovala japanologii a dějiny umění na Karlově univerzitě v Praze a dějiny japonského a čínského umění na Škole orientálních a afrických studií v Londýně. Od roku 2012 vyučuje dějiny umění na tokijské univerzitě Waseda. Věnuje se modernistické architektuře, designu a meziválečné japonské výtvarné tvorbě. Zabývá se také vztahem mezi japonským uměním a uměním evropské avantgardy ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Na toto téma publikovala několik vědeckých článků v angličtině, japonštině a češtině. Podílela se na japonských dílech seriálu České televize Šumné stopy a externě působí na stanici Českého rozhlasu Vltava.

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.