Neviditelná výstava pohledem studentek kvinty B

Představte si, že ztratíte zrak. Děsivé, že? A teď si představte, jak byste zvládali každodenní činnosti. Třeba jen zalít si kávu a neopařit se, připravit si jídlo, obléci se, vyjít na ulici a trefit na to správné místo, aniž byste zabloudili, nebo vás někdo okradl. Každý den tisíc výzev, každý den jedno velké dobrodružství. Třída Kvinta B měla díky exkurzi na Neviditelnou výstavu možnost všechny tyto situace zažít na vlastní kůži.

Dne 2.5. jsme byli s naší třídou a paní učitelkou Kolbabovou a panem učitelem Machurkou na Neviditelné výstavě v Praze. Celá prohlídka probíhala v naprosté tmě a provázel nás nevidomý průvodce, který nám ukázal, jak vypadá svět bez zraku. Procházeli jsme různými místy, jako je byt, ulice, les nebo kavárna, a museli jsme se orientovat jen podle hmatu a sluchu. Bylo to ze začátku zvláštní a trochu nepříjemné, ale postupně jsme si zvykli a začali vnímat věci úplně jinak. Hodně nás to donutilo přemýšlet o tom, jaké to je žít bez zraku, a vážit si toho, co máme. Byl to opravdu silný a zajímavý zážitek. Jsme moc vděční za tuto zkušenost.

Autorky: Sofie Plechlová, Nela Motyčková

 

Když už je ten volný čtvrtek, proč bychom si týden nezkrátili úplně, řekli jsme si a proto jsme se v pátek 2.5. vydali my, kvinta B, pan profesor Machurka a paní profesorka Kolbabová na návštěvu slepé výstavy. Ráno jsme vyjeli po osmé z Nymburka, čili v před půl desátou už jsme byli na Václavském náměstí. Tady jsme si dali chvíli rozchod, někteří šli ještě po ránu doplnit dávku kofeinu a jiní zamířili na obhlídku do obchodů. Poté už byl určen směr Karlovo náměstí a slepá výstava. Zde nás přivítala moc milá paní, poučila nás o tom, kde si máme odložit věci. Následoval krátký úvod, dozvěděli jsme se jak výstava funguje, co nás čeká, a také jsme dostali rychlolekci psaní na stroji braillovým písmem. Po vstupu do tmy vás čekají každodenní prostředí, například kuchyně, ulice nebo galerie. Na konci byl dokonce slepý bar, kde jsme se naučili rozpoznávat mince podle jejich okrajů. Ačkoliv jsme se všichni asi trošku báli, nakonec to šlo zvládnout. Určitě to bylo opravdu zajímavé a po hodině v naprosté tmě si člověk svého zraku váží víc, než kdy před tím.
 
Autorka: Zuzana Vondráková
Zobrazeno: 678x

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

RNDr. Milada Křížová

RNDr. Milada Křížová (*5. 3. 1985), meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, televizní moderátorka relací Počasí v České televizi, trenérka atletiky a organizátorka běžeckých soutěží, maturovala na naší škole v roce 2004 pod svým dívčím příjmením Šandová.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.