Jak mu sametová revoluce změnila život

Jak mu sametová revoluce změnila život

Komu? Studentovi Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze, který se stal jednou z významných studentských osobností sametové revoluce, zapojil se do politiky, v současné době úspěšně podniká a je švagrem námi všemi milované paní profesorky Lenky Bubeníkové.

Právě on, Jan Bubeník, se přijel s námi septimány a třeťáky podělit 12. 11. 2019 o své zážitky a zkušenosti z dob komunistické nadvlády, sametové revoluce i doby po ní.

Celou besedu začala krátká videoukázka z projevu pana Bubeníka, jímž zahajoval setkání významných politiků v Praze deset let po sametové revoluci, v němž mluvil o svobodě a zodpovědnosti jednotlivců za vlastní život.

Pan Bubeník se narodil roku 1968. Jeho rodiče byli tělocvikáři, ale tatínek nesouhlasil se vstupem vojk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, at tak nemohl učit. Medicínu si vybral proto, že nikdo nemůže ovlivnit, jak funguje lidské tělo a on bude moci stále vykonávat svou profesi naplno a čestně.

V průvodu z Vyšehradu 17. listopadu 1989 se nacházel v poslední vlně. Státní bezpečnost je sevřela do kleští a stále zmenšovala prostor. Tehdy se opravdu bál. Jeho spolubydlící Boris po ráně obuškem upadl do bezvědomí. Jejich učitel, který právě sloužil v nemocnici, přikázal panu Bubeníkovi, ať ho odvede na kolej a hlídá ho celou noc (Boris nemohl zůstat ani v nemocnici, kdyby ho policie hledala).

Maminka se o něj bála, ale tatínek ho plně podporoval v jeho činnosti. Stal se členem stávkového výboru. Jan Bubeník přicházel s různými nápady, jak se dostat do fabrik a přemluvit dělníky, aby se zapojili do generální stávky (např. děvčata se oblékla do svazáckých uniforem, pod ně ukryla letáky propagující revoluci.

Podíval se i do Ameriky, kde vystudoval ekonomii. Toho, že není lékařem nelituje. Je užitečný a prospěšný jinak. Po samotné revoluci navštěvoval méně vyspělé a nedemokratické země. Roku 2001 ho na Kubě zatkla policie a několik týdnů ho tam věznili.

Na závěr besedy zodpověděl všechny naše dotazy a my mu tímto ještě jednou děkujeme.

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.