Výtvarníci první A v Národní galerii v Praze

Dne 30. září 2014 se vypravila naše třída na exkurzi do Veletržního paláce v Praze, sídla Národní galerie a přesněji sbírky umění 19. století. Doprovodem celé výpravy byla paní profesorka Sedlatá.

Navštívili jsme stálou expozici jak zahraničních umělců, tak jsme měli možnost seznámit se i s českou tvorbou v období od konce 18. století až po konec 19. století.

Průvodkyně galerie nás provedla několika uměleckými směry. Prohlídku jsme započali u francouzských umělců a francouzského romantismu, který vyjadřoval především bujarost, drama a barevnou pestrost. V dalších několika minutách jsme byli provedeni Francií, a to realismem, který se snažil poukázat i na tu nejobyčejnější skutečnost, ač mnohdy nebyla pro pozorovatele obrazů devatenáctého století přijatelná ani krásná. Umělci Barbizonské školy se snažili především o malbu krajin, kterou většina diváků přecházela s nezájmem. Dále jsme si prohlédli díla francouzského impresionismu, který představuje nový styl malby s děleným rukopisem a snahou o rozchod se znázorněním reality. Zaujal nás též vliv objevu fotografie na malbu. Tento směr následují dva další, které na impresionismus reagují velmi individuální tvorbou, a to postimpresionismus a neoimpresionismus. Poslední představený směr ve Francii byl symbolismus, ve kterém šlo především o duchovno a mystérii celého díla. Pak jsme byli již vrženi do víru směrů v českých zemích. Jako první nám byl představen český impresionismus, který se na rozdíl od francouzského lišil tím, že vnášel lehkou negaci do obrazů. Dále jsme byli obeznámeni s uměním luminismu, kde se objevuje slavná Generace národního divadla. Luminismus byl následován dekadencí, kde běžné ztvárnění obrazu vyjadřovalo vnitřní pocity. A nakonec nám byla představena secese, ve které se objevoval často skrytý význam, například v obrazech Alfonse Muchy. Secese také měla svá dvě centra. Jedno bylo ve Francii, kde v obrazech převládaly lineární a květinové motivy. Na druhé straně v Rakousku bylo v malbách více abstrakce. Secesí také byla zakončena naše exkurze.

Myslím, že jsme byli tímto programem obohaceni o mnoho nových a zajímavých informací, které využijeme nejen ve výuce.

Johana Pešánová, 1A

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Zdeněk Rylich

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 7. 3. 1931 v Nymburce. Je jedním z nejslavnějších hráčů české basketbalové historie.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Eduard VII. indickým císařem

1. leden 1903

Poblíž Dillí se shromáždily davy lidí, aby mohly být přítomny chvíli, kdy bude král Velké Británie a Irska Eduard VII. vyhlášen indickým císařem. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.