Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze

Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

Sraz byl v Nymburce na nádraží v 7:45, odkud jsme pak vyjeli směr Praha hl. n.. Dále jsme pokračovali linkou C na stanici „Vltavská“. V 10:00 první polovinu z nás čekala samotná prohlídka výstavy.

V galerii jsme měli možnost vidět velké množství děl od různých autorů. Mezi obrazy se tam také nacházely také sochy. K nejznámějším dílům, které jsme viděli, patří jistě dílo Pabla Picassa „Autoportrét“, dále také obraz od Josefa Mánesa „Josefína“. Měli jsme také možnost vidět „Splynutí duší“ a „Chudý kraj“ od Maxe Švabinského, „Oldřich a Božena“ od Františka Ženíška, „Tanec na břehu“ od Edvarda Muncha, od Emila Jana Lauffera dílo „Kriemhildina žaloba“, obraz „Panna“ od Gustáva Klimta, od Karla Purkyně „Podobizna kováře Jecha“, „Vražda v domě“ od Jakuba Schikanedera a mnoho dalších.  U vybraných děl jsme se vždy pozastavili a naše paní průvodkyně nám k nim něco řekla. Uvedla nás do doby, ve které obraz vznikal, přiblížila to, co se na obrazu nacházelo, jeho atmosféru a obohatila nás o různé zajímavosti. Po 90 minutách naše prohlídka skončila a my měli ještě možnost si galerii sami projít.

Pak se náš čas ale nachýlil ke konci a my plní dojmů se vydali na cestu zpátky. Moc mě potěšilo, že díky této exkurzi jsme měli možnost vidět některá díla, o kterých jsme se během roku učili.

Linda Valtrová, 1.A

 

Ve čtvrtek 20.6 2024 jsme se vydali do prahy na exkurzi do Národní galerie ve Veletržním paláci na téma Konec černobílé doby.

Po příchodu do galerie nás přivítala naše průvodkyně, která nás provázela po celou dobu. Její znalosti umění a historie byly velmi obsáhlé a poutavě popisovala, v jakém období bylo dílo vytvořeno a co tím autor chtěl vyjádřit. 

Kromě předválečných obrazů a soch jsme měli i výklad o dílech v období komunismu. V této sekci jsme se zaměřili na několik významných sbírek a autorů, které zahrnovaly jak domácí, tak světová umělecká díla. Povídali jsme si třeba o dílu Ponocný od Josefa Lady nebo o sestrách Válových. Prohlídka skončila krátkou diskusí, kde jsme mohli klást otázky. Bylo inspirující slyšet, jak každý vnímal umělecká díla jinak a jak je návštěva galerie ovlivnila.

Exkurze do Národní galerie byla nejen skvělým způsobem, jak se dozvědět více o umění a historii, ale také příležitostí k osobnímu rozvoji a obohacení našich kulturních obzorů.

Jan Klein, 6XB

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.