Předmaturitní dějepisný seminář na Vítkově a pod Vítkovem

Předmaturitní dějepisný seminář na Vítkově a pod Vítkovem

Poslední prosincový školní pátek byl pro studenty předmaturitního Dějepisného semináře ve znamení exkurze do Národního památníku a Vojenského historického ústavu v Praze na Vítkově.

16. 12. 2011 se vypravil předmaturitní dějepisný seminář v čele s paní profesorkou Hantonovou na Vítkov. Dveře do Národního památníku Vítkov nám otevřela Barbora Kulihová. Provázela nás celou budovou a snažila se udělat prohlídku co nejzajímavější. Aktivně jsme se zapojili do zjišťování informací o historii památníku. Většina účastníků považovala za nejodpornější část zázemí tehdejšího mauzolea Klementa Gottwalda. Naopak nejzáživnější byla vyhlídka. Na ní jsme všichni zápasili s větrem a deštěm bičujícím nás do tváří. V objektu jsme navštívili výstavu Rudá muzea, která se zabývá vlivem komunistického režimu a ideologie na československá muzea v letech 1948–1989. Ukazuje také jejich proměnu v období komunismu a to, jak ideologicky působila na veřejnost. Dále jsme si prošli multimediální expozici s názvem Křižovatky české a československé státnosti, zachycující významné zlomové okamžiky našich dějin 20. století.

Druhá část návštěvy Prahy byla určena Vojenskému historickému ústavu a Armádnímu muzeu Žižkov, nedaleko památníku Vítkov. Byli jsme přivítáni mjr. Ing. Robertem Speychalem.  Zapůsobil na nás svým bezprostředním a poutavým projevem. Provedl nás sálem věnovaným vzniku Československé republiky, II. československému vojenskému odboji a 2. světové válce. Hovořil také o účasti Čechů a Slováků ve vojenských operacích na všech frontách tohoto dosud nejkrvavějšího válečného konfliktu, o účastnících domácího a zahraničního odboje a dalších akcích, které měly za cíl obnovení československé  státní samostatnosti. Tento sál velmi bohatě dokumentuje sledované období velkým množstvím exponátů, od palných zbraní, přes vojenské prapory, stejnokroje různé provenience až k řádům a vyznamenáním a dalším předmětům, často osobního charakteru. Nechybí ani velké množství modelů tehdejší vojenské techniky.

Většinu z nás již bolely nohy z dlouhého postávání, ale i přesto jsme následovali pana majora na další nepovinný okruh o konci 2. světové války. Po absolvování druhé prohlídky jsme se s panem Speychalem rozloučili a začali budovu opouštět. Dozvěděli jsme se zase něco nového o české historii a uvědomili si, že české dějiny jsou skutečně unikátní.

Daniel Novotný, 7MA

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um.

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um. (*1977), muzikoložka, hlasatelka a moderátorka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1996 (pod dívčím příjmením Kopecká).

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.