Mák - Konopí - Drogy (pomocníci i svůdci lidstva)

Mák - Konopí - Drogy (pomocníci i svůdci lidstva)

Ve čtvrtek 17. října 2024 navštívila třída 2A vernisáž výstavy Mák - Konopí - Drogy (pomocníci i svůdci lidstva) v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Speciální program pouze pro vybraných 15 středních škol z celé republiky nabízel stánky s informacemi, ochutnávky a ukázky všeho, co se dvou plodin z názvu a celé drogové problematiky týká.

Třída 2A cestovala do hlavního města vlakem, na Letnou se prošla pěšky v doprovodu prof. Hornové a Soukupa. Podle přesně daného a průběžně sledovaného časového harmonogramu se mohli naši studenti v prvním patře muzea seznámit s Mákem a konopím jako potravinami. Právě zde bylo možné některé jedlé produkty, honosící se certifikacemi a značkami kvality, ochutnat, popř. zakoupit. ČR je totiž největším evropským producentem potravinářského máku, pěstuje se řada odrůd, včetně máku bělosemenného, který dodává pokrmům poněkud oříškovou chuť. Makový i konopný olej má skvělé nutriční vlastnosti a směle obstojí ve srovnání s oleji dováženými z exotických zemí.

Druhé patro přibližovalo Léčebné a technické využití máku i konopí. Léky na bázi opioidů i kanabinoidů existují a prokazatelně mají i léčivé účinky, přestože v Česku legálně pěstované kultury mají u obou plodin záměrným šlechtěním výrazně snížený obsah psychotropních látek. Konopné provazy a lana byly významnou podmínkou objevování světa a zámořských plaveb v novověku (ještě dnes se letadlové lodi uvazují konopnými lany, která mají prostě lepší pružnost, než lana ocelová). Z konopného vlákna lze vyrábět hypoalergenní oděvy, které v létě chladí a v zimě hřejí. Celá staletí se z konopné látky šily např. vojenské uniformy. Vlákno lze také použít k výrobě tepelně a hlukově izolujících matrací, přičemž jde o obnovitelné, biologicky rozložitelné a nekarcinogenní materiály, které dokonce nelákají ani živočichy, aby si v nich budovali chodby a úkryty, jako je tomu u minerálních vat a matrací. Z odpadu při výrobě vlákna, které se nazývá "pazdeří", a které tvoří malé úlomky dřevnaté hmoty konopných stonků, lze po smísení s vápennou směsí úspěšně nahradit beton. Tzv. "konopný beton" má po ztvrdnutí podobnou strukturu, jako lastury měkkýšů. Konopným olejem se napouští dřevo a může být přírodní součástí barev a laků.

Ve třetím patře muzejní budovy byly stánky a programy nazvané Hrozba v dlani. Návštěvníci se seznámili s Ramanovým spektrometrem, různými policejními přístroji k detekci a přesnému určení psychotropních látek, mohli si nasadit brýle, aby si přiblížili, jak zkresleně vypadá z pohledu narkomana realita po aplikaci dávky různých drog. Poučili se o třídění i účincích běžně se vyskytujících drog v ČR, včetně vizuálních ukázek (některé vzorky byly dokonce přímo zabavené z nelegálních varen). Kriminalistický ústav zase prezentoval metody odebírání a zkoumání důkazního materiálu kriminálních činů.

Před budovou měl své stanoviště policejní útvar rychlého nasazení (možnost osahání zbraní a další výzbroje zásahovky) a Celní správa. Zájem byl i o stánky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, VŠCHT (nejen obor forenzní chemie) a biomedicínské fakulty ČVUT na Kladně.

Dále si nymburská výprava vyslechla tři přednášky na téma Drogy ve společnosti, které si připravili řečníci z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, z VŠCHT a z Národní protidrogové centrály Policie ČR. Exkurzi zakončil výstup na zelenou střechu budovy s funkčním minipolíčkem a výhledy do údolí Vltavy, na Hradčany i na jiné části "matičky Prahy".

Akce vhodně obohatila primární prevenci sociálně patologických jevů ve škole, mimo to přispěla i k rozšíření povědomí o málo známých plodinách tuzemské produkce a jejich moderním pěstování i využívání. Výstavu je možné v NZM na Letné zhlédnout až do 5. ledna 2025. 

Výstavu připravil Spolek Český modrý mák, z. s., a Svaz lnu a konopí, z. s., ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou SKPV Policie ČR a společností Agritec Plant Research, s. r. o., za podpory Ministerstva zemědělství.

Foto: E. Hornová

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

PhDr. Miloslav Hoznauer

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.