Kvinty a 1A v Muzeu B. Hrozného v Lysé n/L

Kvinty a 1A v Muzeu B. Hrozného v Lysé n/L

Poslední školní den před vánočními prázdninami se 1A a kvinta B vypravily do Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem, kde právě probíhala výstava Příběh archeologie. Pro úplnost je nutné ještě dodat, že ani kvinta A nebyla o exkurzi ochuzena, protože ji absolvovala již o den dříve. A také, že lyské muzeum je pobočkou Polabského muzea v Poděbradech.

Exkurze tematicky navázala na dějepisné učivo o pramenech poznání historie a archeologii, kterým žáci prošli na začátku školního roku, souvisela s dějinami pravěku a starověku (orientalista Bedřich Hrozný rozluštil klínopisnou chetitštinu) a raného středověku, kterým se jejich hodiny dějepisu teprve budou zaobírat. Zatímco 1A exkurzí do Lysé ráno začínala (a na 5. a 6. hodinu se ještě do školy vrátila), 5QB měla svůj denní rozvrh naopak obrácený. Více vysvitne ze zprávy, kterou sepsala s dostatečným časovým odstupem jedna z jejích účastnic.

Poslední školní den před vánočními prázdninami se Kvinta B chystala na exkurzi do muzea v Lysé nad Labem. Po dvou vyučovacích hodinách jsme došli na nádraží a odtud vlakem směr Lysá. Od vlaku nás ještě čekala cesta k samotnému muzeu. Náš program byl rozdělen na tři části. První, a myslím, že pro nás nejméně zajímavou částí byl výklad o archeologických nálezech vystavených ve vitrínách. I přes naši snahu pochopit celý výklad musel být nejeden spolužák napomenut, aby schoval mobil do kapsy. Po skončení výkladu jsme si rozebrali pracovní listy, podložky a tužky a vyrazili na průzkum tematicky vybaveného sklepa. Sklep začínal jeskyní upravenou předchozími návštěvníky muzea, a někteří z nás také přiložili svou ruku k dílu. Plnili jsme zde také úkoly z pracovního listu. Po návratu na povrch a napsání co nejsprávnějších odpovědí jsme se vrhli na hromadnou kontrolu pracovních listů, která byla spojena s dalšími zábavnými úlohami a přesmyčkami. Na konci jsme pouze orientačně sečetli své body. Zaměstnanci se s námi rozloučili a my jsme se vydali na cestu domů.

Jitka Luňáčková, 5QB

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Marta Balejová

Marta Balejová (*8. 5. 1953), zpěvačka a textařka, jedna z nejvýznamnějších českých šansoniérek, zabývajících se tímto specifickým hudebním žánrem, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1972 pod svým rodným příjmením Marta Fuglová.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.