Gloriana v Národním divadle

Gloriana v Národním divadle

Ve čtvrtek 1. března se vydala naše skupina dvaadvaceti studentů v čele s profesorkami Miškovskou a Suchánkovou do Národního divadla. Měli jsme exkluzivní možnost zúčastnit se akce pořádané British Council – zhlédnout druhé dějství opery Gloriana a 3 zajímavé přednášky související s tématem renesanční Anglie.

Program započal prof. Martin Hilský, shakespearolog a opravdový odborník na anglickou literaturu. Jeho přednáška o renesanční Anglii a královně Alžbětě I. byla zajímavá a mnoho z nás si oprášilo své znalosti z hodin dějepisu a literatury.

Poté jsme se i se studenty z ostatních středních škol přesunuli do historické budovy Národního divadla, kde jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout neveřejnou generální zkoušku opery Gloriana. Ta je celá v dobové angličtině, takže to bylo zajímavé i z jazykové stránky (samozřejmostí jsou české a anglické titulky). Přestože opera není u mládeže tolik v oblibě, pro všechny z nás to byl velký zážitek. Tato opera u nás zatím nebyla nikdy uvedena a její slavnostní premiéra byla v sobotu 3. března, 3 dny po naší návštěvě.

Po opeře jsme se opět všichni vrátili do zkušebny, kde program pokračoval přednáškou o procesu přípravy této opery vedenou jejím dramaturgem Ondřejem Hučínem. Dozvěděli jsme se například, jak dlouho se taková opera připravuje, jak je to obtížné a jaké mají vystupující v divadle podmínky pro přípravu.

Posledním bodem programu byla přednáška Lukáše Hurníka, hudebního skladatele a publicisty. Mluvil o hudební stránce Gloriany a hlavně o jejím autorovi, kterým je Benjamin Britten, o jeho významu a hudební odlišnosti od jeho současníků.

Tím pro nás program skončil, ale studenti se zájmem o operu by si Glorianu v Národním divadle neměli nechat ujít – stojí za to. 

                                                                                                                                                                                                Bára Latislavová, septima A

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kongres historiků

1. duben 1903

Začal mezinárodní kongres historiků v Římě. Čestným předsedou byl zvolen Theodor Mommsen.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.