Exkurze zeměpisných seminářů do Solvayových lomů

Exkurze zeměpisných seminářů do Solvayových lomů

Ve středu 25. října 2017 vyrazili studenti zeměpisného semináře třetího i čtvrtého ročníku v doprovodu profesorů Soukupa a Liptáka na exkurzi do Muzea těžby a dopravy vápence v Českém Krasu. Zdejší skanzen Solvayovy lomy nám přiblížil historii těžby této horniny a návštěva nám poodkryla i několik překvapivých až bizarních zajímavostí.

Po dlouhé, náročné cestě, kdy jsme využili opravdu všechny způsoby dopravy, které jsou jen v našich končinách k dispozici, jsme po dvoukilometrovém výšlapu dorazili do areálu muzea. Překvapilo nás množství starých nákladních aut a různorodých zastaralých předmětů, které byly zdánlivě nahodile rozmístěny po dvoře. Prostoru ale vévodila úzkokolejná železniční dráha, která se klikatila mezi budovami skanzenu a Tatrami, a hlavně uspokojivé množství roztomilých koček evropských, které si nás rychle oblíbily.

Po krátkém čekání se nás ujal pan XXX, který nás slovy „Tak já vám o tom teda něco povím“ uvedl do skanzenu. Všichni při jeho výkladu dávali pozor, zprvu sice možná kvůli místnímu datovému připojení na úrovni E a výhrůžce písemkou, pak si ale pan průvodce rychle získal naši pozornost svým osobitým, poutavým a vtipným přednesem. Dozvěděli jsme se kupříkladu, že za první republiky patřila naše těžba k absolutní světové špičce (nacházely zde nejhlubší štoly a také se zde jako na jediném místě na světě využívala k těžbě lanovka), ale také to, že v dolech pracovaly děti od dvanácti let a za tunu vytěženého materiálu si muži v místní kantýně pořídili maximálně dvě piva.

Dále jsme přijali pozvání na projížďku po již zmíněné úzkokolejce. Byli jsme instruováni, abychom se ve nekrytých dřevěných vozících raději posadili, „kdyby to náhodou vykolejilo.“ To nás sice moc neuklidnilo, ale jak pronesl prof. Soukup, když to uveze tunu kamení, tak i jeho, a proto i všechny nás ostatní. Svoji návštěvu jsme zakončili přímo ve štole, kde jsme si povídali o „svaté Barče“ a jejím náboženském poslání a prohlédli jsme si nejnovější model lokomotivy z roku 1980. Byla zmíněna i důlní neštěstí, jejichž následky byly připodobněny k „leču“ a „tapetování“. A tak jsme raději spěšně vyšli zpět ven, na sluníčko.

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

doc. Ing. Pavel Klouček, Ph.D.

Doc. Ing. Pavel Klouček, Ph.D. (* 20. 10. 1979), expert v oblasti bezpečnosti a kvality potravin, botaniky, bylinářství, vedoucí Katedry kvality zemědělských produktů na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, absolvoval na našem gymnáziu v roce 1997.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
27.06.2025

Na konci června se naše šachové družstvo vydalo na MČR školních týmů do Zlína a po loňském třetím místě myslelo vysoko. Nakonec z toho byl obrovský úspěch!!!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.