Dějepisná exkurze septim a 3A do Terezína

Dějepisná exkurze septim a 3A do Terezína

Dne 28. 4. 2014 se zájemci ze tříd 7MA, 7MB a 3A v čele s profesorkami Hantonovou, Koláčnou a Stojarovou vydali do Památníku Terezín, aby poznali především historii Malé pevnosti a Terezína jako židovského ghetta během druhé světové války.

Přesně v 7:50 jsme opustili hranice Nymburka. Ihned po příjezdu jsme byli rozděleni do dvou skupin, které absolvovaly stejný program, ale odděleně. Naše skupina spolu s milou a ochotnou průvodkyní Kamilou začala svou cestu na správním dvoře Malé pevnosti. Ta hned po svém vzniku v 18. století sloužila jako věznice. Svůj trest si zde za 1. světové války odpykával i sarajevský atentátník Gavrilo Princip. V období protektorátu Malou pevnost využívalo jako vězení pražské gestapo. Paní průvodkyně nám vysvětlila, jak to v takovém pracovním táboře chodilo: ukázali jsme si, kde vězni žili, jaké zde byly životní podmínky a společně jsme si prošli celý komplex, včetně obranných chodeb, kde mnohým z nás bylo úzko.

Po krátké občerstvovací pauze jsme se vydali do tzv. Velké pevnosti, což je samotné město Terezín. Zjistili jsme, jak bylo město využíváno během druhé světové války. Komentovaná prohlídka města a návštěva expozic, jako například kolumbária, Magdeburských kasáren, nám přiblížila náročný život Židů v takovém ghettu. Nejvíce na nás zapůsobil hřbitov, vybudovaný vedle krematoria, na památku obětí nacistického teroru. Tam na nás plně dolehla i tíživá atmosféra tohoto místa. Bohužel, poslední zastávka v muzeu, kde jsme měli zhlédnout propagandistický německý film, skončila nezdarem – naše plány byly překaženy výpadkem elektrického proudu. Místo toho jsme tedy (se smutkem v duši) dolízali zakoupenou zmrzlinu a nastoupili do autobusu na cestu zpět.

Přestože jsme většinu informací o zvěrstvech, jež se udála v koncentračních táborech, znali, možnost vidět tato místa na vlastní oči nás přesvědčila, že to, o čem se učíme, se skutečně stalo.

Fotografie z exkurze, jejichž autorkou je Lucie Otavová, si můžete prohlédnout ZDE.

 Adéla Havelková a Lucie Otavová, 7MA

Zobrazeno: 7658x

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.