Cykloexkurze 6XB po Labské stezce mezi Kolínem a Mělníkem

Cykloexkurze 6XB po Labské stezce mezi Kolínem a Mělníkem

Naše třída se minulý týden zúčastnila cykloexkurze připravené studentkou učitelství zeměpisu. Vše spočívalo v tom, že každý ze čtyř dnů ujedeme na kolech určitou trať, na které bylo obvykle umístěno několik stanovišť, na nichž jsme si všichni zopakovali zeměpisnou látku z kvinty.

Třída 6XB souhlasila s rolí experimentální skupiny ve výzkumu pro diplomovou práci univerzitní studentky slečny Petry Plevové. Výzkumný záměr spočíval v přínosu Labské cyklostezky pro poznání geografie, vč. místního regionu středního Polabí. Za tímto účelem po předběžném ověření znalostí vyrazili studenti 6XB během 4 dní na různé úseky cyklostezky se svými bicykly a plnili různé úkoly, připravené právě slečnou Plevovou. Po skončení terénního programu byly nabyté znalosti opět ověřeny a "přidaná hodnota" osvojená v terénu bude analyzována a vyhodnocena v textu diplomové práce. Roli kontrolní skupiny ve výzkumu ochotně zaujala paralelní třída 6XA, která má na ZEM téhož vyučujícího.

Hned první ráno bylo proti nám. Po krásných posledních letních dnech náhle přešlo počasí do režimu podzimu. Občasný déšť, všudypřítomné bahno a zima nás doprovázely po celé cestě od Kolína do Nymburka. Při druhé zastávce u soutoku Labe a Cidliny jsme ve skupinách sestrojili pomocí jednoduchých k tomu účelu připravených pomůcek několik zajímavých přístrojů: barometr, teploměr, měřič rychlosti atd. Závěrečný úsek od soutoku do Nymburka byl pro nás všechny úlevou, díky dobře upravené asfaltové cestě. Nakonec jsme v počtu čtrnácti studentů dorazili zdárně a bez defektu (ti bez blatníků ovšem značně zabahnění) do svých domovů.

Další den nás všechny čekala prohlídka v nymburské Čistírně odpadních vod. Zatímco někteří měli problém ovládnout své žaludky, chlapci bez problémů svačili a přitom stihli sledovat úpravu nymburských výkalů. Cesta do Lysé byla příjemná a poměrně rychle utekla. O zábavu se opět postarali chlapci, kteří se s vypůjčenou vysílačkou od našeho třídního profesora dostatečně vyřádili.

V sobotu účast žáků krutě klesla, z průměrných 14 žáků nás bylo náhle pouhých 6 statečných a to ještě jen nakrátko. Po necelých čtyřech kilometrech jízdy z Lysé došlo k defektu jednoho kola, nad kterým celá skupina jen nechápavě kroutila hlavou. Uprostřed jízdy jednomu studentovi náhle na dva kusy praskla jedna ze dvou kovových destiček, které držely jeho sedlo na správném místě. Musím říct, že mě osobně by něco takového ani nenapadlo. Student se vypravil na cestu zpátky do Lysé. My ostatní jsme si zopakovali biomy a živočichy, kteří do nich patří. Cesta vedla do Dřís už bez dalšího defektu a nás všechny čekal poslední den jízdy.

Poslední den jsme se pro různé zdravotní obtíže sešli nakonec ve stejném počtu jako v sobotu. Vlakem jsme vyrazili do Ovčár a odsud směrem k Mělníku. Na jednom ze stanovišť se nádherně ukázalo, že jsme všichni byli v režimu víkend, a nalézt správné odpovědi na otázky bylo opravdu obtížné. Možná proto byly některé odpovědi až přespříliš smyšlené a někteří chlapci přeháněli svoji kreativitu. Do Mělníka jsme dorazili s dostatečným časovým předstihem, a proto jsme se zastavili u jednoho podniku naproti nádraží. Jeden ze studentů si vyzkoušel své minulý rok tvrdě nabyté řečnické zkušenosti z ruštiny. Majitelku obchodu, rodem z Ruska, to dokonale uchvátilo a se studentem se na několik desítek minut zapovídala, především o ruské literatuře, přičemž on se šarmem sobě vlastním poměrně přesvědčivě předstíral své zaujetí pro díla ruských velikánů v originále. Pak dostal i kávu zadarmo a také zbytek skupiny byl štědrou podnikatelkou obdarován sušenkami. Musím přiznat, že to byla zasloužená odměna za to, že jsme ten celý rozhovor potichu a beze smíchu přečkali.

Celý program se mi osobně líbil. Byla to skvělá možnost odpočinout si od každodenního sezení ve škole a vyrazit se svou třídou do přírody pro vědomosti a též za zábavou, které bylo opravdu dost. Času stráveného na kole rozhodně nelituji a chci poděkovat za zajištění tohoto programu našemu profesorovi.

Vojtěch Urban, 6XB

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

škpt. Jindřich Šilhánek

Škpt. pěchoty Jindřich Šilhánek (24. 2. 1898-9. 5. 1945), voják, legionář, odbojář za 2. světové války, maturoval v roce 1916.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.