Exkurze do Lidic

Exkurze do Lidic

V pátek 11.11. vyjela 4KA a část 3TA na exkurzi do Lidic a do Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Obě třídy se exkurze zúčastnily v rámci projektu rozšířené výuky francouzštiny. Kvarta poznatky využije v dějepisu a tercie se díky návštěvě obou míst začala pracovat na videokonferenci s partnerskou školou Collège Carnot v Dijonu. Studenti během ní budou porovnávat události v Lidicích a s podobnou tragédií ve Francii za druhé světové války. Páteční výlet jim tak přinesl potřebné informace, které budou nyní zpracovávat a připravovat k prezentaci francouzským žákům. Videokonference s tímto historickým tématem byla vybrána také proto, aby studenty pomalu začala připravovat na výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.

Pohled studentů nabízí článek Anežky Literové z 4KA.

Naše třída měla možnost jet na exkurzi do Lidic. Jako doprovod s námi jeli pan profesor Castagnier a pan profesor Kotyza. Byli jsme tak „milostiví“, že jsme s sebou vzali i půlku třídy tercie A, které exkurze posloužila do francouzštiny, jelikož budou mít videokonferenci se studenty z Dijonu. Nám exkurze poslouží pro budoucí studium druhé světové války v dějepise.

Když jsme přijeli na místo, kde původně Lidice stály, dala se do nás strašlivá zima. Prošli jsme hrob lidických mužů, základy kostela a Horákova statku a pomník lidických dětí. Když jsme se dostali k největšímu sadu růží v naší zemi (ze kterého jsme vzhledem k ročnímu období moc neměli:), byli jsme rádi, že je naší poslední zastávkou a vydali jsme se do muzea, ve kterém bylo o pár stupňů tepleji. Expozice byla velmi emotivní, výpovědi lidických „dětí“ (dnes již seniorů) o tom jaké to bylo, když je poněmčili a čtení dětských dopisů, které posílali svým příbuzným z Lodže, bylo opravdu velmi dojemné. Ještě než jsme nastoupili do autobusu, většina z nás si nakoupila „teplé párečky“ a jeli jsme.

Naší další zastávkou byl pravoslavný chrám Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Proč? Protože, jsme zde shlédli film o parašutistech Gabčíkovi a Kubišovi, o atentátu na Heydricha, a protože právě v tomto kostele se parašutisté po provedení atentátu skrývali. Exkurze byla přínosná pro obě třídy a oba profesoři na nás byli moc hodní ;-)

 

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 25. 12. 1908 Nymburce. V letech 1925 – 1930 studoval inženýrské stavitelství na pražské technice, pak Akademii výtvarného umění.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Neúspěšná jednání o úředním jazyku

3. leden 1903

Němečtí a čeští poslanci se sešli ve Vídni na konferenci, která měla vyřešit jazykový problém v Čechách. 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.