
Články ze soutěží a přehlídek
Pišqworky - krajské kolo

V úterý 28. listopadu 2017 se konalo středočeské krajské kolo jubilejního 10. ročníku soutěže v pIšQworkách, které hostila VOŠ a SPŠD Mastná v Praze 1. Na turnaj postoupilo dvanáct škol a šestnáct týmů, které byly tedy rozděleny do čtyř skupin po čtyřech. Z každé skupiny postupovaly dvě nejlepší pětice, z nichž play-off určilo dva postupující týmy do Grandfinále. Nejúspěšnější byly týmy Alarmovy Hakly z berounského gymnázia a NKJT z kladenského gymnázia.
Výsledková listina SOČ aneb inspirace pro výběr maturitních témat

Budoucí studenti septim mají před sebou výběr maturitních témat. Někteří letošní maturanti se rozhodli svoji práci prezentovat v přehlídce SOČ a rozhodně se jim to vyplatilo (viz články předešlé), prošli vítězně kolem školním, krajským a 3 z nich se dostali až do kola celostátního.
Pro inspiraci na tomto místě uvádím letošní vítězné práce. Ať máte přes prázdniny o čem přemýšlet, zapojte svoji rodinu, přátelé, známé, ať vám pomohou téma najít.
O své práci mohou přemýšlet i studenti nižších ročníků.
SOČ - nejlepší start ve vědě

Celostátní kolo 39. ročníku SOČ se letos konalo v Boskovicích na VOŠ ekonomické a zdravotnické a SOŠ Boskovice. Záštitu nad letošním ročníkem převzal bývalý předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc.; ten a další významní hosté byli přítomni na zahájení, byli to např.: hejtman JM kraje JUDr. Bohumil Šimek, starostka města Boskovice Bc. Hana Nedomová, vědecký pracovník Fyziologického ústavu AV ČR prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., dr. h. c., dále studenty přišli pozdravit představitelé vysokých škol a další významní hosté.
V sobotu 17. 6. 2017 přesně v 8.00 boskovického času povstalo 18 předsedů a předsedkyň odborných porot, kteří milým proslovem zahájili obhajoby 39. celostátní přehlídky SOČ a pak se pustili do přísného neb spravedlivého hodnocení jejich prací. Naše škola měla hned 2 želízka v ohni. Petr Červinka obhajoval svoji práci: "Zaniklé rybníky na Nymbursku, vymezení někdejšího Chlebského a Bobnického rybníka" v oboru č. 5: Geologie, geografie. Dominika Tanglová měla práci z oboru č. 2: "Jednočočkový dalekohled".
Oba naši dnes už bývalí studenti se rozhodně v těžké konkurenci neztratili a ve výsledkové listině si můžeme s radostí přečíst:
12. místo
Název práce: Jednočočkový dalekohled
Autor: Dominika Tanglová
Škola: Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce, Komenského 779, Nymburk
Kraj: Středočeský
6. místo
Název práce: Zaniklé rybníky na Nymbursku, vymezení někdejšího Chlebského a Bobnického rybníka
Autor: Petr Červinka
Škola: Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce, Komenského 779, Nymburk
Kraj: Středočeský
Zvláštní cena: Návrh na účast na celostátní přehlídku SOČ na Slovensku
Oběma studentům gratulujeme.
Jubilejní 40. ročník se bude konat na Slovanském gymnáziu v Olomouci.
Věřím, že i zde budeme mít zástupce z naší školy.
Celostátní finále EUROREBUS 2017

Celostátní finále 22. ročníku zeměpisné soutěže EUROREBUS se konalo v TOP Hotelu Praha na Chodovci v pondělí 5. června 2017. Ze tří reprezentantů školy se podařilo uspět tomu, který soutěžil jako jednotlivec: obsadil krásné 4. místo v rámci (osmáků a deváťáků) celé ČR.
Úspěšné tažení, aneb okresní kolo Pythagoriády 2017

Stejně jako v letech minulých, i letos se podařilo některým studentům prim, sekund a tercií stát se úspěšným řešitelem školního kola Pythagoriády a mohli tak postoupit do kola okresního, které se konalo 17. května 2017 v Poděbradech. Jak byli naši nadějní matematici úspěšní? Chcete to vědět? Pak musíte číst dál...
Krajské kolo soutěže EUROREBUS 2017 - postup do celostátního finále

Do krajského kola 22. ročníku zeměpisné soutěže EUROREBUS, které proběhlo 26. dubna 2017 jako obvykle na FTVS UK v Praze, postoupily týmy tří tříd a trojice žáků soutěžících též jako jednotlivci. Devítičlenná výprava z Gymnázia B. Hrabala v Nymburce s doprovodem pana prof. Soukupa opět výborně hájila naše "barvy" a jeden tým a jeden jednotlivec díky tomu postoupili i do celostátního finále.