Zlatá cyklistická expedice DofE do Drážďan

Zlatá cyklistická expedice DofE do Drážďan

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

Cílem naší expedice bylo poznat historická města na Polabské stezce mezi Drážďany a Litoměřicemi a odprezentovat je mladším spolužákům.

Když jsme dojeli do Drážďan, celé město se teprve velmi pomalu probouzelo do nového dne a my měli příležitost si je v klidu projít. Viděli jsme proslulý Frauenkirche, do kterého jsme se bohužel o pár minut nedostali, protože právě začínala mše, Zwinger s běžně krásnými, ale právě v tuto dobu rozkopanými francouzskými zahradami, a dokonalou Fürstenzug, mozaiku, na které je vyobrazena historie Saska od 12. století a kterou část z nás dokázala pozorovat přes půl hodiny.

Měli jsme štěstí - první den nás čekalo ujet do kempu jen 13 km, a tak jsme si mohli dopřát delší odpočívací pauzu v drážďanském parku. I přesto jsme ale následující den navzdory úmyslům pana profesora Raji vstávali až kolem desáté.

 

Další den jsme před sebou měli zhruba o 22 kilometrů delší trasu než předchozí den a tři významná města - Pirnu, Königstein a Bad Schandau. Následující den už nás přívoz převezl přes hranice zpět do Česka, my poobědvali v Děčíně a obdivovali tamní zámek a rozhlednu. Poslední den nás čekala už jen cesta do Litoměřic, kde jsme expedici s nadšením slavnostně zakončili kebabem a jídlem z Kauflandu.

 

Během Zlaté expedice jsme tak zdolali přes 130 kilometrů, prošli jsme několik historických měst, zvládli jsme několik menších krizí, anglicky i německy jsme se poprali s jazykovou bariérou, získali jsme nespočet skvělých zážitků, poznali více sebe sami i sebe navzájem, připomenuli si, že víc jídla znamená o dost lepší expedici a že se nemusíme bát jezdit do zahraničí - bylo to totiž super.

 

 

Tonička Fraňková

Bára Šídová, Anička Grešulová, Míša Kasíkov, Adéla Radilová, Bára Pacourková, Darja Kyzivátová a Tomáš Kratochvíl

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.