Jak se žilo za Keltů?

05.02.2019
Jak se žilo za Keltů?

Odpověď na tuto otázku už vědí naši studenti prim. V úterý 5. února a ve středu 6. února se totiž třídy prima B a prima A vypravily do Prahy do Národního muzea na právě probíhající výstavu Keltové, kde absolvovali program s workshopem Jak se žilo za Keltů. A jak si ho naši studenti užili?

Dne 5. 2., za velkého mrazu vyrazila třída 1PB spolu s profesorkami Renatou Lašovou a Lucií Prokešovou do Prahy do Národního muzea na výstavu o Keltech. V muzeu jsme vytvořili šest skupin a každá skupina dostala od průvodkyně papír, na kterém byla otázka. Odpověď jsme měli nalézt během prohlídky. Viděli jsme spoustu zajímavých exponátů, například mince duhovky a dveře, které jsme mohli otevřít keltským klíčem, který vypadal jako háček. Na konci jsme si kontrolovali odpovědi na otázky a řešili malý zábavný kvíz.

Kamča a Anežka, 1PB

Dne 6.2.2019 se třída 1PA společně s paní profesorkou Prokešovou a Plechlovou vydala vlakem do Prahy. Z Masarykova nádraží jsme došli do Národního muzea. Tam jsme navštívili výstavu o Keltech. Byli jsme rozděleni do šesti skupin. Dostali jsme desky s otázkami. Odpovědi jsme se dozvěděli během výstavy. Průvodkyně nás provedla po celém areálu výstavy.

Určitě jsme se dozvěděli mnoho nových informací o Keltech, kteří byli mimochodem velice zruční. Nakonec jsme přišli do veliké místnosti. Ta se nacházela úplně na konci výstavy. Všichni jsme odprezentovali svoje odpovědi a zhodnotili výstavu a ukázali si keltské předměty. Do Nymburka jsme se vraceli opět vlakem. Celá výstava se mi líbila a ostatním určitě také.

Viki, 1PA

 

Dne 6.2.2019 vyrazila naše třída prima A do Národního muzea na exkurzi o Keltech s paní profesorkou Prokešovou a paní profesorkou Plechlovou. Ráno v 8:06 jsme se nastoupili do vlaku, který nás odvezl do Prahy na Masarykovo nádraží. Když jsme vystoupili, došli jsme k Národnímu muzeu a tam jsme chvilku posečkali, než se muzeum otevře. Mezitím jsme se rozdělili do šesti studijních skupin.

Po otevření nás uvnitř čekala paní průvodkyně Valérie, která nám vše o Keltech vysvětlila a také každé skupině dala úkol v podobě otázky, kterou jsme měli během prohlídky vypracovat.

V prvním sále vybrala paní průvodkyně mě a Lucku  a podle měst nám dala příjmení: Haltštadská a La Ténská. Poté jsme se dívali na keltskou hrobku ze starší doby železné a na hrobku z mladší doby bronzové. Je neuvěřitelné, jaký udělali Keltové obrovský pokrok. Následně jsme viděli jaký je rozdíl mezi ornamenty z doby železné a doby bronzové. Pak jsme v sále s náboženstvím viděli hlavu druida a zlatý hrnec, ve kterém se dochovalo 25 000 spon a různých doplňků. Dále jsme viděli, jak se žilo v keltských domech a vyzkoušeli jsme si, jak se tenkrát klíčem otevíraly dveře. Nakonec jsme prezentovali své odpovědi na otázky, které jsme dostali od průvodkyně na počátku exkurze.

 

Naše otázky a odpovědi :

 1.                  Jak Keltové bydleli ?

 Keltové bydleli v domech ze dřeva, neměli komín, místo toho měli díru ve střeše.

 2.                  Co Keltové jedli ?

  1. Na ohni dělali placky a chleba
  2. Používali tyto potraviny :

           Ořechy

           Obilniny (pšenice, žito, ječmen)

           Luštěniny ( hrách, čočka)

           Občas maso

 

Anička, Lucka a Ema, 1PA

 

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

prof. Jan Řídký, DrSc.

Prof. Jan Řídký, DrSc. (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, někdejší ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, badatel v oboru experimentální fyziky elementárních částic, maturoval na naší škole v roce 1970 ve třídě III.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.