Alumni beseda s Lubomírem Košťálem v Městské knihovně Nymburk

Alumni beseda s Lubomírem Košťálem v Městské knihovně Nymburk

První alumni beseda v tomto školním roce proběhne v úterý 1. listopadu 2022 od 17.30 hodin v Městské knihovně Nymburk. Hostem bude významný absolvent naší školy Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. Beseda s podtitulem Nervové buňky: pozoruhodné počítače v našem mozku se bude zabývat pomaturitními peripetiemi studijní a pracovní kariéry dr. Košťála, včetně jeho aktuálního působení na pozici vedoucího Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i.

Expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik a statistik Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. odmaturoval na naší škole v roce 1997 v prvním roce, kdy k maturitě spolu s ním dospěli i jeho spolužáci z po listopadové revoluci opět obnoveného sedmiletého studia. Je laureátem ceny Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Dr. Košťál nežije jen (exaktní) vědou, ve volném čase se zabývá také hudbou a malířstvím; obrazy také sám maluje. Pro to všechno bude setkání s ním pro všechny posluchače zajisté příjemným a obohacujícím zážitkem. Posuďte ostatně sami z následující anotace od našeho hosta:

Lidský mozek představuje nejvýkonnější dosud známý biologický “počítač”. Při stabilním příkonu cca 20 wattů zajišťuje nejen veškeré zpracování vnějších podnětů, učení a uchovávání paměťové stopy, ale také řízení vnitřního chodu organismu a adaptaci na nové situace. Čili zvládá úlohu, která je pro stolní PC s příkonem 200 W v reálném čase zcela nemožná.
Nervové buňky však nefungují jako perfektní procesory. Jeví se jako nespolehlivé elektrotechnické součástky. Neudrží elektrický náboj a navíc reagují pokaždé jinak na stejný vstup … a nebo ne? Možná jen pracují na jiných principech než moderní digitální přístroje.
Jedním ze základních cílů teoretických neurověd je kvantitativní popis principů, jakým elektrické signály v nervové soustavě umožňují přenášet a zpracovávat informaci. Analýza neuronálního kódu, způsobu jakým na úrovni jednotlivých neuronů dochází k převodu vstupního signálu do časové série akčních potenciálů, je předmětem intenzivního výzkumu.
Detailní porozumění biologickým počítačům nám v důsledku poskytuje nový a zároveň neobyčejně efektivní pohled na zpracování informace, vyladěný evolučními mechanismy během mnoha miliónů let.

Na besedu zveme studenty, učitele, absolventy školy a samozřejmě i všechny další zájemce.

pozvánka na besedu pro tisk

Aktuální informace

30.06.2025

Každé pondělí 9.00 - 11.00 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 3. 8. 1921 v Nymburce. Sprinter, který začínal v Orlu Nymburk (1940). 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

26.06.2025

Za SPGN, bychom všem přítomným dnešnímu speciálnímu zakončení školního roku chtěli poděkovat. 

 

Zvlášť bychom chtěli poděkovat panu řediteli Jiřímu Kuhnovi a všem profesorům a profesorkám, se kterými jsme se právě dnes na Zakončení školního roku 2024/2025 rozloučili. 

 

celý článek
25.06.2025

Jako každoročně pořádá SPGN na dvoře školy akci s názvem: Zakončení školního roku.

Letošní Zakončení ale bude výjimečné! Po 33 letech se rozloučíme s RNDr. Jiřím Kuhnem.  

 

Chcete-li se podívat, co si SPGN pro pana ředitele na rozloučenou připravil, doražte v 8:00 na dvůr školy.

Zváni jsou všichni, nejen pedagogové a žáci.   

 

celý článek
22.06.2025

Byl to plán poměrně prostý. Nechat se unášet proudem řeky Sázavy. V teorii to znělo idylicky. Voda, příroda, kamarádi, žádné písemky a občas možná i nějaké to ochlazení. Realita? Závod v převracení, hromady mokrého oblečení a spálená kůže.

 
celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.